Öğrenme kişiden kişiye göre değişen bir algılamadır. Özellikle direksiyon dersi tamamen kişisel reflekslerle ilişkilidir. Sizin reflekslerinize göre öğrenme süreniz eğitmenimizle birlikte belirlenecektir. Eğitim süreniz genellikle 5 ile 8 günden oluşmaktadır. Direksiyon dersialırken alacağınız eğitim süresinde şunları öğreneceksiniz;

  1. Aracı tanıma işlemleri bunların içerisinde motor yağı nerden kontrol edilir,
  2. Yedek lastik ve uyarıcı işaretleri aracın neresinde bulunur,
  3. Aracın farları nerden yakılır,klima kullanımı,sinyal ve sellektör vs.gibi konular anlatılır.
  4. Debriyaj ve vites arasındaki uyum nasıl olmalıdır, hangi hızlarda vites büyütme ve küçültme hareketleri yapılmalıdır. 
  5. Durma ve kalkma işlemleri öğrenme çalışması; yokuş kalkış ve düz yol kalkış öğrenme
  6. Dönel kavşak çalışmaları; dönel kavşaktaki geçiş üstünlüğü öğrenmeDar sokak çalışmaları
  7. Geri geri gitme ve manevra çalışmalarıİki araç arası paralel park çalışması, 
  8. Kapalı otoparklarda dikine park çalışması,

gibi direksiyon dersi Programlarımız bulunmaktadır. Yazımızın başında da dediğimiz gibi öğrenme kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir, Örnek verecek olursak hepimiz ilk okul birinci sınıfa gittik ama okuma yazmayı sınıfta bulunan kırk kişi var ise aynı günde aynı zamanda öğrenmedik. Biraz daha yatkın olanlar ilk başlarda boy gösterdi sonra bir iki kişi çıktı öğrenen sonra bir kaç kişi diye diye sayı çoğaldı. Bu arada ama hepimiz işin sonunda okuma ve yazmayı öğrendik. Araba kullanmayı öğrenmek buna benzemektedir. İşin sonunda ben öğrenebilir miyim acaba sorusuna cevap olarak tabiki öğrenebilirsiniz.Öğrenme işini kolaylaştıran başlıca etkenler vardır tabiki; ehliyetinizi yeni almış olmanız, yaşınızın genç olması refleks açısından,daha önce biraz pratik yapmış olmanız ve en önemlisi zorla araba kullanmayı öğrenmek için değil içinizde heves olarak eğitim almaya gelmenizdir.

Direksiyon dersi alırken size bu işi öğreten hocanın etkisi çok büyüktür. Öğrenci psikolojisinden anlaması,kibar ve sakin bir dille anlatması,çok çabuk sinirlenmemesi sizler için oldukça önem sarfetmektedir. Eşten,kardeşten,akrabadan öğrenilememesinin nedenleri aslında budur. Bağırarak,panikleyerek araba kullanyaı öğrenen bir kişiye bu şekilde yaklaşıldığında öğrencinin içindeki heves ve güvende sarsılacak öğrenme işi uzayacaktır.

Direksiyon dersi almanın başlıca sebepleri vardır. İlk olarak içinizde büyüyen araba kullanma sevdasıdır.Bunu takip eden ikinci olay ise iş yerinden size verilecek olan bir arabada olabilir. Peki izmir'de direksiyon dersi neden gereklidir sizce? Çünkü yaşadığınız şehir ile birebir ilgilidir. Eğer yaşadığınız şehir küçük bir yer ise küçüklükten kastımız yüz ölçümü değil tabiki içerisinde yaşayan insan sayısı ve bulundurduğu araç miktarıdır. Anadolu'nun geneline bakarsak bir çok şehirde nüfus ve araç sayısı oldukça düşüktür. Bilindiği gibi genelde yoğun olan iller İstanbul,Ankara ve İzmirdir.

 

 

Direksiyon dersi almaya gelen bazı öğrencilerimizden duyuyorum. Hocam Ankara'da araba kullanabiliyordum.Ben Ankara'da  yoğun olduğunu düşünürken İzmir'e geldim afalladım. Bu nasıl bir trafik böyle sanki acemi gibi hareket ediyorum diyenleri duydum tabi bu sadece İzmir için geçerli değil aklınıza gelebilecek diğer Anadolu şehirleride olabilir.

 

Araba sürmeyi tabiki kendi kendinize öğrenebilirsiniz.Veya bir akrabanız,babanız,abiniz bile yardımcı olabilir ama bu kişilerin verdiği bilgiyle işinde uzman direksiyon dersi konusunda uzmanlaşmış bir kişinin vereceği bilgi oldukça farklıdır. Aracı kullanırken arabanın dilinden anlamayı öğretmesi araba içerisinde bulunan teknik konuların anlatılması ve en basiti nerede hangi zorlukta neler yapmanız gerektiğini bilmeniz lazım buda bas debriyaja ver gazı şeklinde olursa işiniz iş tabi,

 

Her yerde direksiyon dersi veren dersler veya kişiler var. Bunların arasından sizin dilinizden anlayacak birini bulmak zor olan yanı. Her direksiyon dersi veren hocayla öğrenci anlaşamıyor asabi hocada karşınıza çıkabiliyor. Direksiyon eğitmeni olarak sizi trafiğe alıştırmadan bırakmıyoruz.


Yaptığı işe saygısı olan kişi direksiyon dersi almaya gelen öğrencisinede saygılı davranır. Yirmi yılı aşkın bir süredir sizlere direksiyon dersi vererek İzmir'in keşmekeş yollarına yüzlerce öğrenci yetiştirdik. Sizlerede direksiyon dersi tecrübelerimizi aktarmak isteriz. Bizlere telefon açarak farkımızı görmenizi temenni ederiz.

Otomatik vites özel direksiyon dersi almak isteyen öğrencilerimiz son beş yıl içerisinde talep göstermeye başladılar. Otomatik vites aracın rahat oluşu,debriyaj ve vites ile uğraşmak istemeyen bir çok kişi tarafından tercih edilmeye başlandı.

 

Otomatik vitesli arabalar kendi aralarında tam otomatik ve yarı otomatik olarak ikiye ayrılmaktadır. Düz vitesli araçlarda aradığımız tüm özellikler tek bir şanzımana yüklenmiştir. Buna Otomatik şanzıman denir. Robotik bir sistem doğrultusunda çalışmaktadırlar.Siz gaza bastıkça vites için harekete geçerler ve en uygun hangi vites ise ona geçer.Aracınızın hızını artırır ve ya azalttırsanız mekanik devreye girer ve vitesi değiştirme işini halleder. Manüel vitesli araçlarda bu tam tersidir.Hangi hızdaysanız o hıza uygun vitese kendiniz atmanız lazımdır.İşte otomatik vitesin avantaj sağlayan en temel özelliği budur. Geri gelmek veya park ettikten sonrası için atacağınız vitesler bulunmaktadır. 

 

P harfi aracınızdan inmek istediğnizde park konumuna alarak aracı sabitlemeye yarayan konumdur.

 

R harfi geri gitmek istediğinizde atacağınız konumdur.

 

N harfi genellikle beklemelerde kullanacağınız aracın şanzımanına yük binmesini önlemek için atıcağınız konumdur.

 

D harfi ise ileriye gitmek için atacağınız konumdur.

 

En iyi otmatik vitesli araç sizin isteklerinize uygun olan arabadadır aslında. Seri hızlanmasını isterseniz farklı, az yakmasını isterseniz farklı vs. gibi özelliklerine göre konforuna bakarsınız. Özellikle otomatik şansıman yoğun trafikte sizler için bulunmaz bir şanstır. Vites yok debriyaj yok konfor budur işte. Bırakın otomatik şanzıman görevini yapsın. Dur kalk işlemlerinin zorluğunu bilen sürücüler otomatik vitesli araçlara bu yüzden yönelmektedirler.

 

Otomatik vitesli araba günümüz ortamlarında daha çok tercih edildiği için sıfır araba satan bayilerde daha fazla seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık manuel vitesli araçbelkide günde bir tane satarken otomatik vitesli araba iki tane hatta üç tane bile satılmaktadır. Otomatik vitesli araçlar çok yakıyor gibi düşünülsede işin gerçeği pekte öyle değil bence.Doğru devirde kullanılan araba fazla bir yakıt yakmamaktadır. Hatta yarı otomatik vitesi kullanan sürücüler ekonomik araç kullanımını kendilerine sağlamaktadırlar.

 

Trafikte otomatik vitesli aracı tercih eden bir çok bayan manuel vitesin debriyaj vites karşıklığıyla uğraşmak yerine otomatik şanzımanı tercih etmektedirlar. Direksiyon dersi isteyen bir çok bayan öğrencimiz otomatik vitesi tercih etmektedirler. Sizlerde www.direksiyonmerkezi.net internet sayfamıza girerek bizlere ulaşabilir ve akıcı trafikte araç kullanmanın özgürlüğünü yaşayabilirsiniz.

Manuel vites özel direksiyon dersi hizmeti veren eğitimcimiz sizleri akıcı trafiğe adapte etmek işinde uzmanlaşmış kadrosuyla hizmete hazırdır. Günümüzde otomatik şanzıman tercih edilme oranı artmaya başladıysada manuel vitesli araba hala popülerliğini kaybetmeden yoluna devam etmektedir. Manuel vitesli araçların kullanılmasının zor olduğunu bilmekteyiz. Fakat manuel vitesli aracında kendine göre artısı bulunmaktadır. Otomatik vitesli araba kullanım açısından kolaydır ama manuel vitese göre ekonomik değildir.

 

Manuel vites ile otomatik şanzımanlı araba ile arasında fiyat farkı olarak beş bin ile on beş bin lira en az oynamaktadır. Bununlada kalmıyor tabiki manuel vites arabanın servis bakım ücretleri daha uygundur, şanzıman daha uzun ömürlüdür ve bozulması daha zordur. Bozulsa bile tamir ücretleri daha uyguna halledilebilir. En önemlisi yakıt konusudur. Manuel vites otomatğie göre daha az yakıt tüketmektedir. İşte bu sebeplerden dolayı manuel vites ülkemizde hala popülerliğini kaybetmemiştir.

 

Manuel vitesli araçlarda sırasıyla debriyaj,fren ve gaz pedalı bulunmaktadır. Manuel araba kullanımı zor gibi gözükse de uzman hocalarımızdan alacağınız direksiyon dersi sırasında kolay,anlaşılır,tatlı bir ifadeyle hiçde gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz. Hangi hızlarda hangi vitesi kullanacağınızı uygun hareketler eşliğinde vites debriyaj arasındaki hassasiyeti kolayca kavrayabileceksiniz. Özel direksiyon dersi sizlerin akıcı trafiğe çıkma sürenizi oldukça kısa bir zamana indirecektir. Genellikle on saat ile on beş saat dilimi içerisinde sizlerde İstanbul gibi keşmekeş olan bir trafiğin içerisine kendi başınıza çıkabileceksiniz. İddialıyız trafiğe çıkma garantisi vermekteyiz.