KAÇ DİREKSİYON DERSİNDE TRAFİĞE ÇIKABİLİRİM

KAÇ DİREKSİYON DERSİNDE TRAFİĞE ÇIKABİLİRİM

Öğrenme kişiden kişiye göre değişen bir algılamadır. Özellikle direksiyon dersi tamamen kişisel reflekslerle ilişkilidir. Sizin reflekslerinize göre öğrenme süreniz eğitmenimizle birlikte belirlenecektir. Eğitim süreniz genellikle 5 ile 8 günden oluşmaktadır. Direksiyon dersialırken alacağınız eğitim süresinde şunları öğreneceksiniz;

 1. Aracı tanıma işlemleri bunların içerisinde motor yağı nerden kontrol edilir,
 2. Yedek lastik ve uyarıcı işaretleri aracın neresinde bulunur,
 3. Aracın farları nerden yakılır,klima kullanımı,sinyal ve sellektör vs.gibi konular anlatılır.
 4. Debriyaj ve vites arasındaki uyum nasıl olmalıdır, hangi hızlarda vites büyütme ve küçültme hareketleri yapılmalıdır. 
 5. Durma ve kalkma işlemleri öğrenme çalışması; yokuş kalkış ve düz yol kalkış öğrenme
 6. Dönel kavşak çalışmaları; dönel kavşaktaki geçiş üstünlüğü öğrenmeDar sokak çalışmaları
 7. Geri geri gitme ve manevra çalışmalarıİki araç arası paralel park çalışması, 
 8. Kapalı otoparklarda dikine park çalışması,

gibi direksiyon dersi Programlarımız bulunmaktadır. Yazımızın başında da dediğimiz gibi öğrenme kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir, Örnek verecek olursak hepimiz ilk okul birinci sınıfa gittik ama okuma yazmayı sınıfta bulunan kırk kişi var ise aynı günde aynı zamanda öğrenmedik. Biraz daha yatkın olanlar ilk başlarda boy gösterdi sonra bir iki kişi çıktı öğrenen sonra bir kaç kişi diye diye sayı çoğaldı. Bu arada ama hepimiz işin sonunda okuma ve yazmayı öğrendik. Araba kullanmayı öğrenmek buna benzemektedir. İşin sonunda ben öğrenebilir miyim acaba sorusuna cevap olarak tabiki öğrenebilirsiniz.Öğrenme işini kolaylaştıran başlıca etkenler vardır tabiki; ehliyetinizi yeni almış olmanız, yaşınızın genç olması refleks açısından,daha önce biraz pratik yapmış olmanız ve en önemlisi zorla araba kullanmayı öğrenmek için değil içinizde heves olarak eğitim almaya gelmenizdir.

Direksiyon dersi alırken size bu işi öğreten hocanın etkisi çok büyüktür. Öğrenci psikolojisinden anlaması,kibar ve sakin bir dille anlatması,çok çabuk sinirlenmemesi sizler için oldukça önem sarfetmektedir. Eşten,kardeşten,akrabadan öğrenilememesinin nedenleri aslında budur. Bağırarak,panikleyerek araba kullanyaı öğrenen bir kişiye bu şekilde yaklaşıldığında öğrencinin içindeki heves ve güvende sarsılacak öğrenme işi uzayacaktır.

İletişim

 • 0 (553) 397 46 22
 • info@bayandandireksiyondersiizmir.com
 • BORNOVA - BAYRAKLI - BUCA - HATAY - BALÇOVA -MENEMEN - ÇİĞLİ - EGEKENT